НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Lota lota (Linnaeus, 1758) - Минь річковий

Синонім
  • Gadus lota Linnaeus, 1758
Народна назва
Минь
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі; RDBUkrCarp: NT
Цінність виду
Об'єкт рибальства
Примітки
Детально
Один вид роду, єдиний вид роду у фауні України. Європа, Пн. Азія та Пн. Америка. В Україні поширений в басейнах приток першого та другого порядку середньої і верхньої течії Сів. Дінця, Дніпра, Дністра та водойм Закарпаття. Карпати – звичайний вид басейну ріки Тиса. Поширений у всіх ділянках рік та потоків за винятком високогір’я. Основний об’єкт вилову у рибалок-любителів в пізньоосінній та зимовий період. Численний в нижніх течіях рік Тиса, Латориця, Уж. Боржава. В окремих водоймах звичайний, в інших трапляється поодиноко, у ряді вже зник. Прісноводна холодноводна риба. Тримається здебільшого у руслах річок. При температурі води 10°С і нижче найактивніший, при 15°С і вище стає пасивним, ховається. Нереститься з кінця грудня до початку лютого при температурі води близько 0°С на мілководних піщаних та супіщано-дрібнокам’янистих місцях з швидкою течією. Статевої зрілості досягає при довжині тіла 17–18 см, у віці 3–4 роки. Плодючість може досягати майже 500 тис. ікринок. Нереститься з настанням сутінок, зазвичай на піщаних косах. Виметана ікра зноситься течією й осідає у заглибинах дна. Молодь споживає личинок комах, ракоподібних, ікру інших риб і їхніх мальків, у тому числі й власних. Дорослі особини споживають риб, міног, земноводних, а також ракоподібних, личинок комах, молюсків тощо. Довжина тіла до 50 см, зрідка більше, тривалість життя 6–7 років.
Література
  • Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
    View source
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Actinopterygii
Gadiformes
Lotidae