Народна назва
Андромеда багатолиста, безплідниця, дібровник
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Лікарська рослина; Декоративний вид; Технічні культури; Отруйний вид
Примітки
Детально
Andromeda polifolia L. subsp. polifolia
Andromeda polifolia subsp. pumila V. M. Vinogr.
Росте андромеда в заболочених хвойних і мішаних лісах, на торф'яних болотах. Тіньовитривала рослина. Цвіте в квітні травні.
Поширена у північній частині Полісся, Прикарпатті, зрідка в Карпатах. Райони заготівель зосереджені у Волинській, Рівненській, північній частині Житомирської області.
Невеликий гіллястий кущик родини вересових (10-40 см заввишки) з гладеньким лежачим стеблом і висхідними гілками. Молоді гілочки червонувато-бурі, голі. Листки (8-35 мм завдовжки і 1-9 мм заввишки) чергові, шкірясті, вічнозелені, довгасто-оберненоланцетні або довгасто-лінійні, цілокраї, на верхівці загострені, з дуже загорнутими краями; зверху темно-зелені, блискучі, голі, зісподу білуваті від воскового нальоту.
Квітки правильні, зрослопелюсткові, з подвійною оцвітиною, пониклі, зібрані в небагатоквіткові зонтикоподібні китиці. Чашечка глибоконадрізана, червона або рожева, залишається на плодах. Віночок (до 8 мм завдовжки) глечикоподібний, білий або рожевий з п'ятьма короткими яйцеподібно-трикутними зубчиками. Тичинок десять, вдвоє коротші за віночок, маточка одна, стовпчик один, зав'язь нижня.
Плід — коробочка (6-9 мм завдовжки), майже куляста, п'ятигранна, темно-голубувато-зелена.
Лікарська, отруйна, танідоносна, фарбувальна, декоративна рослина.
У народній медицині використовують листки при жіночих хворобах, ревматизмі і туберкульозі легень. У листках міститься глікозид андромедотоксин, який має подразнюючу і наркотичну дію, у деяких випадках викликає отруєння домашніх тварин. Пагони і листки андромеда містять таніди і барвники, якими забарвлюють тканини в чорний колір. Рослина декоративна протягом усього вегетаційного періоду. Рекомендується для розведення в садах і лісопарках, на клумбах при достатній вологості ґрунту.
Література
- Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
View source
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com