Синонім
- Lumbricus lacteus Örley, 1885
- Allolobophora profuga Rosa, 1884
- Lumbricus terrestris subsp. lacteus Örley, 1881
- Octolasium lacteum (Orley, 1881)
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Ґрунтоутворювач
Примітки
Детально
Космополітний вид, відомий далеко за межами Палеарктики. O. lacteum дуже поширений у Польщі, Словаччині, Чехії, Македонії, Італії, Німеччині, Франції, Португалії, Англії. У Середній Азії мешкає тільки в агробіогеоценозах. Це один із поширених видів в Україні. У західному регіоні дощові черв’яки заселяють біогеоценози зони Мішаних лісів Західного і Малого Полісся; Лісостепової зони – Західноукраїнської лісостепової провінції Волинської височини, Розточчя, Опілля, Західноподільського та Прут-Дністровського лісостепу; Українських Карпат, Передкарпаття, Закарпаття.
За ставленням виду до вологи його можна зарахувати до гігрофільних організмів. Найвища чисельність дощового черв’яка відома у вологих і сирих ґрунтах. Octolasion lacteum надає перевагу легким та середнім ґрунтам – супіщаним, легким і середнім суглинкам, хоча може заселяти біогеоценози з важкими суглинками, легкими й середніми глинами. В алювіальних відкладах першої тераси зафіксовано найвищу чисельність виду. Це типовий мешканець гумусового, рідше перехідного горизонтів ґрунтового профілю.
Т.С. Перель (1979) зараховує цей вид до верхньоярусної морфо-екологічної групи. Слід зазначити, що вид – типовий кальцієфіл, він заселяє ґрунти, що сформувалися на крейдяних, мергельних і вапнякових відкладах.
Цей вид значно гірше за інші ґрунтові види пристосований до перенесення періодичного підсихання верхніх ґрунтових шарів, тому трапляється в біотопах із відносно стійкою вологістю ґрунту. Серед особливостей виду можна відзначити його здатність краще переносити перезволоження порівняно з іншими ґрунтовими видами, оскільки він має відповідні пристосування, зокрема густу сітку підшкірних кровоносних судин, високий уміст гемоглобіну в крові, що дає змогу червам цього виду населяти надмірно насичені вологою та погано аеровані ґрунти. У свіжому, вологому, сирому ґрунті з легким гранулометричним складом О. lacteum є одним із важливих гумусоутворювачів серед люмбрицид, він бере активну участь у ґрунтоутворенні та міграції хімічних елементів у межах ґрунтового профілю.
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source