Синонім
- Sabina virginiana (L.) Antoine
- Juniperus fragrans Salisb., 1796
- Juniperus glauca Cels
- Juniperus gossainthanea C. Lawson
- Juniperus schottii Gordon
- Juniperus tripartita (Lavallée) Beissn.
Народна назва
Яловець віргінський
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Інвазійний вид; Декоративний вид; Технічні культури; Алерген
Примітки
Детально
У природних умовах росте на сході Північної Америки, від Канади до Флориди. В Україні найстаріша посадка віргінського ялівцю знаходиться на Запоріжжі.
Однодомна, рідше дводомна вічнозелена хвойна рослина до 30 м у висоту, при діаметрі стовбура 150 см. Росте повільно. Крона компактна, колоновидна, густа, пізніше стає овальною, розлогою або широкопірамідальною. Кора бурого або сірого кольору, відшаровується м'якими поздовжніми смугами. Пагони численні, неясно-чотиригранні. Молоді пагони зелені, тонкі.
Коренева система стрижнева з добре розвиненими бічними корінням.
Ювенільна хвоя до 12 см в довжину, шиловидна, зростає попарно, рідше в мутовках по 3 штуки, тонкозагостренна, сіро-зеленого кольору з білими смужками, знизу зелена. Пізніше хвоя стає лусковидною - коротко притиснута, розташована супротивно, попарно в 4 ряди, ромбічної форми, загострена, зеленого або сизо-зеленого кольору, взимку набуває бурого кольору. На верхівках пагонів у дорослих рослин часто зустрічаються невеликі пучки ювенільного листя.
Шишкоягоди 0,6 см в діаметрі, різної форми, найчастіше яйцевидної форми, темно-пурпурного кольору з сизо-білим восковим нальотом, майже сидячі, численні, містять 1-3 (рідше 4) насіння. Насіння зріють на перший рік після запилення. Шишкоягоди з'являються в жовтні на перший рік і довго зберігаються на гілках.
Вражається грибом Gymnosporangium juniperi-virginianae, що утворює гали на гілках.
Декоративна рослина. Культивують в садах і парках майже по всій Україні. Має цінну деревину, яка використовується, зокрема, для виготовлення олівців. Тому ялівець віргінський ще називають «олівцевим деревом».