Синонім
- Plea atomaria (Pallas, 1771)
- Plea leachi McGregor & Kirkaldy, 1899
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Європа, окрім Скандинавських гір, Кавказ, Закавказзя, Передня та Середня Азія, Північна Африка (Канюкова, 2006). Значно поширений вид. Виявлений на всій території України (Putshkov V., Putshkov P., 1996).
Живе звичайно серед заростей рослин у стоячих постійних водоймах – ставках, озерах і заплавних водоймах. Може жити в слабосолонуватих, а також тимчасових водоймах, що регулярно пересихають до середини або кінця літа. У Шацькому поозер’ї виявлений в усіх типах досліджених водних об’єктів, окрім сфагнових боліт (Грандова, 2016).
Зимують у стадії імаго в глибоких постійних водоймах. У помірних широтах паруються в травні−червні. Порівняно великі яйця самки відкладають, занурюючи їх у стебла або на нижню сторону листя і в тканини відмерлих рослин. У порції може бути 20–45 яєць, максимальна кількість їх 190. Ембріональний розвиток триває від чотирьох–десяти днів до чотирьох тижнів, залежно від температури. Перші личинки трапляються наприкінці травня. Личинки першого віку можуть жити під водою за рахунок шкірного дихання. Личинковий розвиток триває один–два місяці. Залежно від широти моно- або полівольтинні. Імаго можуть жити в природі біля року. Активні у світлий час доби. Харчується дрібними ракоподібними й членистоногими, можуть висмоктувати личинок Cymatia coleoptrata та невеликих молюсків (Канюкова, 2006; Putshkov V., Putshkov P., 1996).
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source