Синонім
- Hydrometra odontogaster Zetterstedt, 1828
Народна назва
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Північна й Середня Європа, Кавказ, Середня Азія, Монголія та Північний Китай (Канюкова, 2006). Поширений вид. Відомий на всій території України, крім південних областей (Putshkov V., Putshkov P., 1996), що може бути наслідком недостатньої вивченості цього регіону.
Живуть у стоячих або слабопроточних водоймах, із частково зарослим дзеркалом води. В озерах дотримуються берегів із заростями очерету. Швидко заселяють калюжі, що утворюються після дощу. У Шацькому поозер’ї виявлені в лісових калюжах (Грандова, 2016).
Зимує у фазі імаго. Яйця відкладає на нижню сторону предметів або уздовж краю листя рослин, що плавають у воді. Має п’ять личинкових віків. Ембріональний розвиток триває 10–15 днів, а розвиток личинок – майже місяць. Личинки першого–третього віків линяють через три дні, наступні – через шість–сім днів. Личинки перших віків виявлені на початку червня, а короткокрилі імаго першого покоління з’являються до середини липня, повнокрилі особини другого покоління зареєстровані на початку вересня. У ясні дні можна спостерігати їхні перельоти, а наприкінці вересня водомірки були виявлені в лісовій підстилці на відстані 1 км від водойми. Особини першого покоління здебільшого короткокрилі, вони дають друге довгокриле покоління, здатне розлітатися на зимівлю. Частина довгокрилих особин першого покоління не дає потомства і йде на зимівлю. У Середній Європі вид бівольтинний. Активні хижаки, імаго є природними ворогами Culicidae, нападають на комарів, що виходять із лялечок й не встигають злетіти (Канюкова, 2006; Putshkov V., Putshkov P., 1996).
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source