Синонім
- Ceratosanthus consolida (L.) Schur, 1866
- Consolida regalis Gray
- Delphinium confusum Lowe
- Delphinium divaricatum Dulac
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Лікарська рослина; Декоративний вид
Примітки
Детально
Вид поширений майже по всій Європі та у Західній Азії (Туреччина, Грузія). Росте як бур'ян у посівах ярих культур, масово зростає на перелогах або після жнив на полях. Цвіте з квітня-липня по вересень.
Сокирки польові застосовують у народній медицині. Для приготування ліків використовують надземну частину рослини та насіння. Траву і квітки збирають під час цвітіння й сушать під укриттям на відкритому повітрі, а насіння заготовляють у стані так званої воскової стиглості. Для отримання повноцінної лікарської сировини рослини зв'язують у снопики, підвішують їх для досушування у теплому провітрюваному приміщенні, а потім обмолочують і провіюють. Готову сировину зберігають у сухих темних приміщеннях.
Найчастіше вживають траву та квітки рослини. Настої призначають як протизапальний, відхаркувальний і сечогінний засіб. У Західній Європі сокирки входять до складу сечогінних та проносних зборів. У народній медицині їх застосовують значно ширше: траву сокирок польових призначають при головному болю, циститі, дисменореї, гіпертонічній хворобі, плевриті, кон'юнктивіті, шкірних захворюваннях та як кровоспинний засіб.
Ця красива декоративна рослина, розводиться садівниками. Існують різні сорти і форми, що відрізняються забарвленням і розміром квіток. Квітки сокирок дають нектар, бджоли відвідують їх з першої половини червня й до осені.
Трава й квітки рослини містять алкалоїди, флавоноїди, глікозид дельфінін, аконітову кислоту, вищий спирт маніт і пігменти. Насіння багате на жирну олію 28 %, у ньому також містяться кураре і подібні алкалоїди. Порошок, отриманий з насіння, може служити інсектицидом.
Література
- Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
View source
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com