Синонім
- Lucanus chrysomelinus Hochenwarth, 1785
- Ceruchus tarandus subsp. sylvicola Mulsant, 1842
- Lucanus piceus Bonsdorff, 1785
- Lucanus tarandus Panzer, 1789
- Lucanus tenebroides Fabricius, 1787
- Tarandus silesiacus Megerle, 1837
Народна назва
Природоохоронний статус
IUCN: NT; RDBUkrCarp: VU
Цінність виду
Примітки
Детально
Поширення. Європа (від Піренеїв до Уралу і від Балканського півострова до Південної Скандинавії), Західний Сибір, Північно-Східний Китай. Україна: Карпатський регіон.
Середовище існування та особливості біології. Бореомонтанний вид. Трапляється у природних листянихта мішаних лісах і пралісах нижньогота верхнього лісових поясів. Розвиок проходить здебільшого у гниючій деревині ялиці, а також ялини, бука, берези. Заселяє лише деревину стовбурів старих відмерлих дерев на останніх стадіях розкладу, що пролежали у лісі протягом багатьох років. Віддає перевагу червоним та бурим гнилям. Цикл розвитку триває 3-4 роки. Імаго трапляються у червні-липні. Личинки останнього віку заляльковуються у липні в колисках, у яких і зимують молоді імаго рогачика.
Сучасний стан. Досить рідкісний і локально поширений, проте, місцями численний вид.
Фактори загрози. Руйнування природних біотопів виду внаслідок скорочення площ старих природних лісів, видалення з них мертвої деревини, порушення вікової структури деревостанів, санітарних рубок. Фрагментація та зростаюча ізоляція популяцій виду, зокрема, через низьку здатність до розселення.
Рекомендовані заходи охорони. У місцях виявлення популяції виду створення об’єктів природно-заповідного фонду України або виділення захисних лісових ділянок з режимом обмеженого лісокористування. Забезпечення державної охорони залишків природних лісів і пралісів регіону. Охороняється в складі лісових угруповань КБЗ, КНПП, УНПП, НПП «Синевир».
Література
- Чумак В.О., Дєдусь В.І., Чумак М.В., Варивода М.В., Середюк Г.В., Різун В.Б. Твердокрилі Угольського масиву Карпатського біосферного заповідника, занесені до Червоної книги України та Червоної книги Українських Карпат // Поширення раритетних видів біоти України, том 1 / Серія: «Conservation Biology in Ukraine». – Вип. 27, Т.1. – Київ: Інститут зоології, UNCG, 2022. – С.415-416.
View source