Синонім
- Muscari leucophaeum K. Koch
- Bellevalia leucophaea (K. Koch) Boiss.
- Hyacinthus leucophaeus (K. Koch) Steven
Народна назва
Природоохоронний статус
Reg
Цінність виду
Примітки
В Україні вид перебуває під охороною — його занесено до переліків регіонально рідкісних рослин багатьох областей (Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Кіровоградська, Київська, Луганська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська).
Детально
Загальний ареал охоплює південь Східної Європи від Балкан до Передкавказзя включно.
В Україні поширений у південній частині Лісостепу і Степу, досить звичайно; в Криму — дуже рідко (Севастополь).
Гіяцинтик блідий — цибулинний пучкокореневий геофіт, за сезонним життєвим циклом належить до ранньовесняних ефемероїдів.
Рослина світлолюбна (геліофіт), відносно маловимоглива до умов зволоження (мезоксерофіт) і плодючості ґрунтів (олігомезотроф).
Є типовим мешканцем степових ландшафтів (степант). В межах ареалу спорадично зустрічається в степах, на луках, лісових галявинах і кам'янистих схилах. В Україні зростає на степових і схилових ділянках.
В умовах Запорізької області зустрічається переважно в місцях виходу на денну поверхню корінних гірських порід і прилеглих петрофітно-степових ділянках, рідше на схилах балок і долин річок, вкритих різнотравно-типчаково-ковиловою та чагарниково-степовою рослинністю.
Локальні популяції, здебільшого, нечисленні, розріджені (максимальна щільність досягає 30 особин на 1 кв. м).
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com