Синонім
- Papilio quercus Linnaeus, 1758
- Favonius quercus (Linnaeus, 1758)
- Neozephyrus quercus (Linnaeus, 1758)
- Papilio epeus Sulzer, 1776
- Quercusia latefasciata Courvoisier, 1903
- Thecla quercus (Linnaeus, 1758)
- Zephyrus iberica Staudinger, 1901
Народна назва
Голуб'янка-зефір дубовий
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений майже по всій Європі, в Марокко та Алжирі, в Туреччині, на Близькому Сході, на Кавказі та на заході Казахстану.
В Україні поширений майже по всій території, крім деяких посушливих районів, де відсутні дубові насадження.
Західна Україна, крім Карпат, локальний, широколистяні ліси, узлісся й лісостепові біотопи, VI-VIII (Канарський, 2007).
Передні крила завдовжки 13-19 мм. У самців передні крила фіолетового забарвлення з чорною облямівкою, у самиць — чорні з фіолетовим полем в прикореневій половині. Задні крила знизу з червоною кільцеподібною плямою біля основи хвостика.
Мешкає на узліссях, галявинах і рідколісся в широколистяних лісах. Зустрічається також на забудованих територіях, де утворює локальні популяції в місцях, де збереглися окремі великі дуби — кормова рослина виду, з яким він тісно пов'язаний. Можливо також харчування на черемсі, ліщині, ясені, вербі. Зимує яйце — на гілочках і в основі бруньки дуба.
Гусениця заляльковується на дереві в нерівностях кори або під мохами і лишайниками в нижній частині стовбура. Метелики літають у кінці липня — на початку серпня. Самиці, перелітаючи від дуба до дуба, можуть долати відстань до кількох сотень метрів. Дорослі метелики харчуються виділеннями попелиць.
Література
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.