Синонім
- Monoeciostrea europa Orton, 1928
- Ostrea adriatica Lamarck, 1819
- Ostrea boblayei Deshayes, 1835
- Ostrea corbuloides Danilo & Sandri, 1856
- Ostrea cristata Poli, 1795
- Ostrea cumana Gregorio, 1883
- Ostrea cyrnusii Payraudeau, 1826
Народна назва
Устриця їстівна
Природоохоронний статус
RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Їстівний
Примітки
Детально
Ареал охоплює Атлантичне узбережжя Європи та Північної Африки, Середземне, Егейське та Чорне моря. Як інтродукований вид зустрічається на Східному узбережжі Північної Америки. У водах України — Каркінітська затока, озеро Донузлав, шельф біля міста Судак.
Трапляється у прибережній зоні на глибині 3-65 м. Доросла особина нерухома, може утворювати великі скупчення — устричні банки. Зазвичай прикріплюється до скель, також зустрічається на піщано-кам'янистих ґрунтах. Теплолюбний вид. Низькі температури може витримувати протягом кількох тижнів, при підвищенні температури збільшується швидкість обміну речовин та росту. Живиться шляхом фільтрації води. Основу раціону складає фіто- та зоопланктон (одноклітинні водорості, інфузорії, дрібні личинки морських тварин). За годину устриця може відфільтрувати 1-3 л води. Має досить багато природних ворогів — рапани, морські зірки, риби, краби.
Статевого дозрівання досягає у віці 4-5 років. Устриця гермафродит, може змінювати стать в залежності від температури довколишнього середовища. Ікра запліднюється всередині черепашки — у порожнині між мантією та зябрами. Розвиток яєць (300–900 тис.) триває 8-10 діб. Личинки, що вилупились, залишаються у порожнині тіла близько 5 діб, потім залишають її та розвиваються, вільно плаваючи у товщі води протягом 8-15 діб. Після цього опускаються на дно та прикріплюються до субстрату. Устриці ростуть повільно, наприкінці першого року життя досягаючи 30 мм. Розмноження навесні-влітку при температурі води близько 15°С.
Вид, що зникає, у Чорному морі. Причини зниження чисельності — винищення інтродукованим хижим молюском рапаною, забруднення води, браконьєрство, епідемії захворювань, викликані бактеріями та грибками.
Вилов у Чорному морі заборонений. У деяких країнах є об'єктом марикультури. У європейській кухні вважається делікатесом.