Синонім
- Olea europaea Thunb.
- Olea pallida Salisb.
- Olea sativa Hoffmanns. & Link
- Olea verrucosa var. brachybotrya A. DC.
Народна назва
Оливкове дерево європейське
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Технічні культури
Примітки
Детально
Походить з прибережних районів Середземномор'я, зокрема Лівану і Сирії, Малої Азії та північного Ірану. Де саме маслина була одомашнена, наразі невідомо, але більшість дослідників вважає, що це відбулося в долинах річок Йордан та Оронт, або ж у Фінікії.
Плоди цього дерева, маслини (оливки), є поширеним продуктом харчування Середземноморського регіону, зокрема джерелом маслинової олії.
Культурні сорти маслини європейської вирощують у всіх середземноморських країнах, в Україні на Південному березі Криму, на Чорноморському узбережжі Росії (в районі Геленджика, Туапсе і Сочі), в Грузії, Азербайджані, Туркменістані, Іраку, Ірані, Пакистані та Північній Індії. 1560 року була завезена в Америку, де її переважно вирощують у Перу та Аргентині. Уперше її почали культивувати в Греції, де й досі вирощують у великих кількостях.
В Україні маслину вирощують у Криму, при цьому вона може рости не тільки на Південному березі, але й на решті території півострова. Розведенням маслин у Криму почали займатися ще в давні часи. І в наш час можна побачити окремі дерева-патріархи, котрим виповнилось 400-500 років. Трапляються також групові насадження у вигляді невеликих гаїв. У Державному Нікітському ботанічному саду УААН росте найстаріша маслина в Україні, котрій, за підрахунками, до 2000 років.