Синонім
- Cyclamen aestivum Rchb.
- Cyclamen breviflorum Jord.
- Cyclamen clusii Lindl.
- Cyclamen cordifolium Stokes
- Cyclamen coum Rchb.
- Cyclamen cyclophyllum Jord.
- Cyclamen deltoideum Tausch
- Cyclamen europaeum L.
- Cyclamen littorale Sadler
Народна назва
Природоохоронний статус
Be (I); EUHD (II); CITES (II)
Цінність виду
Декоративний вид
Примітки
Вид занесений до червоного списку як такий перебуває під загрозою зникнення в Австрії, близький до загрози в Чехії, і охороняється в Хорватії та Німеччині та регіоні П'ємонте на півночі Італії.
Детально
Зростає у центральній і південно-центральній Європі: Австрія, Боснія і Герцеговина, Хорватія, Чехія, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія, Словенія, Швейцарія. Росте на висотах від 250 до 1300 метрів.
Цей вид росте в листяних чи частково вічнозелених лісах, зазвичай над вапняком. Він також росте в затінених і напівзатінених місцях серед каменів і коренів дерев, а іноді й на стабілізованих осипах. Особливо поширений у лісах бука.
В Україні вид вирощується в садах, дичавіє.
Багаторічна трав'яниста рослина зі сплюснутою бульбою, 5–15 см заввишки. Бульба 2–5 см у діаметрі. Листки зимують, прикореневі, на довгих ніжках, пластини від широко до округло серцеподібні, 2.5–7 см завдовжки і 2–6 см завширшки, цільні чи зубчасті, голі, темно-зелені зі світлим малюнком зверху, знизу червонуваті. Квітки поодинокі, пониклі, 5-кратні, запашні; чашечка має дзвінчасту форму; трубка віночка коротка, пелюстки малиново-червоні, темно-рожеві чи пурпурні, без значних плям. Плід — куляста коробочка ≈ 1 см у діаметрі.
Період цвітіння: червень — вересень.
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com