Синонім
- Perca gibbosa Linnaeus, 1758
Народна назва
Царьок, Обамка
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Інвазійний вид
Примітки
Детально
Розмір може досягати 40 см, вага до 0,6 кг, в ріках України розмір не перевищує 20 см. Тіло високе, досить яскраво забарвлене. Спина зеленувато-оливкова, по боках помаранчеві плями та темні смуги, черево жовте. Тіло та голова вкрита великою кількістю зелених та червоних плям, губи блакитні, плавці жовті. Самець має «вушка» — чорні з червоною облямівкою, у самиці вони червонувато-жовті.
Розповсюджений у водоймах Північної Америки від Вашингтону і Орегону на Тихоокеанському узбережжі до Джорджії на Атлантичному узбережжі; найпоширеніший в північно-східній частині США. Ареал охоплює терени від Нью-Брансвіка на півночі до Південної Кароліни на півдні, також в центральній частині Північної Америки, в штатах Айова і Пенсильванія. Акліматизувався в Європі та Азії, в Україні ареал охоплює пониззя річок, що впадають у Чорне море. У Америці зазвичай зустрічається у невеликих ставках та озерах, в Україні — у річках, на невеликій глибині, у заростях водної рослинності. Влітку тримається у поверхневих шарах води.
Малорухливий. Живиться молоддю риб, ікрою, різноманітними безхребетними.
Статевої зрілості досягають у 2 роки. Нерест з кінця травня до кінця липня. Самець риє на дні ямку в яку самиця відкладає ікру, плодючість — біля 1000 ікринок. Після цього самець охороняє ікру та личинок, що з'являються. Личинки виходять через 2 доби, через 5 діб мальки починають плавати.
Література
- Погребняк О.І., Курячий К.В., Сидоренко О.А. Іхтіофауна перспективної для заповідання ділянки русла річки Сухий Торець // Моніторинг та охорона біорізноманіття в Україні / Серія: «Conservation Biology in Ukraine». – 2020. – Вип.16, Т.3. – С.412-416.
- Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
View source