Синонім
- Perca zingel Linnaeus, 1766
Народна назва
Чоп великий
Природоохоронний статус
Be (III); EUHD (II); RDBUkr: Вразливі; RDBUkrCarp: NT
Цінність виду
Об'єкт рибальства
Примітки
Детально
Один з 3-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.
Басейни Дністра та Дунаю. В Україні ендемік бас. Дунаю та Дністра. На Закарпатті в наш час місцями відносно численний, особливо в Латориці, в Чернівецькій області раніше звичайний вид. У багатьох місцях знахідки з 1960-х рр. відсутні. У наш час спорадично трапляються, переважно, поодинокі особини. Зараз нечисленний, а на окремих ділянках річок – надзвичайно рідкісний вид.
Прісноводна жила риба гірських та передгірних ділянок річок з швидкою течією, чистою, добре насиченою киснем водою. Місцями перебування є глибоководні ділянки річок з твердим дном з піску, гальки або глини, рідше їх мілководдя. Статевозрілим стає в 2–4 роки. Нереститься у квітні–травні. Плодючість до 10 тис. ікринок; дрібну та клейку ікру відкладає на дно. Довжина шести-семиліток досягає понад 27 см. Живиться здебільшого вночі, основний корм — донні безхребетні (личинки комах, черви, рачки, молюски), ікра та дрібна риба.
Довжина тіла до 45 см (здебільшого до 25 см), маса 200–300 г, інколи до 1 кг. Тривалість життя близько 10 років.
Охороняється у Дунайському біосферному заповіднику, в іхтіологічних заказниках «Репуженські острови», «Василівська вирва» та «Дарабанське плесо».
Література
- Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
View source