НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Syngnathus abaster Risso, 1827 - Морська голка пухлощока

Синонім
  • Syngnathus agassizi Michahelles, 1829
  • Syngnathus nigrolineatus Eichwald, 1831
  • Syngnathus anguisigola Nardo, 1847
Народна назва
Іглиця пухлощока
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Середземноморський вид, зустрічається у Середземному морі і прилеглих ділянках Атлантики, Чорному, Каспійському морях. Поширені в східній Атлантиці від південної частини Біскайської затоки до Гібралтару, також у Середземному і Чорному морі. Також відзначається в Каспійському морі. Як вселенець відзначається в прісних подах чорноморського і каспійського басейнів. У басейні Дунаю підіймається до кордону Румунії та Угорщини. У Дніпрі зустрічається до Києва. У басейні Волги спостерігається на північ майже до Москви. В Україні трапляється вздовж всіх морських берегів. У північно-західній і північно-східній частинах Азовського моря: Сиваш, Утлюцький і Молочний лимани, гирла і нижні течії Берди, Обиточної та далі на схід до Дону, також у Керченській протоці. Вздовж всього узбережжя Чорного моря: Крим, лимани Дніпровсько-Бузький, Березанський, Григорівський, Дністровський. Придунайські озера: Кагул, Ялпуг, також у Каховському водосховищі. Морська / солонуватоводна / евригалинна субтропічна демерсальна риба. Відноситься до групи амфідромних риб. Зазвичай зустрічається на мулистих ґрунтах серед заростей водної рослинності: цистозіра, потамогетон, зостера. Віддає перевагу глибинам до 1,5-2-х метрів, однак можу зустрічатись до глибини 10-15 м. Живуть до 4-х років. Живиться дрібними безхребетними. В Азовському морі в живленні переважають Misidacea, Amphipoda, Isopoda. Статевої зрілості досягають на першому році життя. Нерест триває з квітня по жовтень. Риби яйцеживородні. Самиці відкладають 10-60 ікринок до виводкової сумки самців. Самці виношують яйця 20-32 днів у залежності від температури, після чого мальки покидають сумку. Під час народження мальки мають довжину біля 23 мм.
Література
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
    View source
  • Ткаченко П.В. Рыбы Тендровского, Ягорлыцкого заливов и прилегающией акватории Черного моря // Природничий альманах. Серія. Біологічні науки. - 2012. - Вип.18. - С.181-193.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Actinopterygii
Syngnathiformes
Syngnathidae