НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Podiceps grisegena (Boddaert, 1783) - Пiрникоза сiрощока

Синонім
  • Colymbus grisegena Boddaert, 1783
Народна назва
Норець сірощокий
Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (AEWA)
Цінність виду
Примітки
CMS Appendix II.
Детально
Cтатус перебування в Україні: гнiздовий, перелiтний, зимуючий. Ареал складається з декількох ділянок в Євразії та Північній Америці. Населяє різні кліматичні зони від смуги тундри в Лапландії, Якутії, на Колимі, Чукотці та Алясці до пустель в Прикаспії, Приураллі та Аризоні. В Україні гніздиться на всій території, крім гір; під час міграцій може траплятися скрізь; регулярно зимує біля чорноморського узбережжя, на водоймах в глибині суходолу — лише зрідка. Розповсюдження: гнiздиться на всiй територiї, крім гір; під час міграцій відмічається скрізь; регулярно зимує біля чорноморського узбережжя, на водоймах в глибині суходолу взимку трапляється зрідка. Бiотоп, якому птах надає перевагу: водойми зарослi водяною рослинністю, взимку незамерзаючi водойми i морське узбережжя. Населяє зазвичай неглибокі, сильно зарослі очеретом або рогозом стоячі водойми, частіше за все озера та риборозплідні ставки. Виявляє схильність до гніздування окремими парами, проте відомі також і групові поселення. Для гнізда обирає більш розріджені ділянки заростей прибережної рослинності або її масиви, розділені внутрішніми плесами. Гніздо влаштовує як в глибині, так і по краю заростей, а інколи серед розрідженої водної рослинності. Основою для гнізда зазвичай слугують декілька стебел очерету, які птах закріплює між стеблами надводних рослин. При основі укладає стебла та листя, кореневища, корені водних рослин, водоростей. Збудоване гніздо майже на 9/10 занурене у воду та часто торкається дна водойми. На гніздовій території птахи також влаштовують з того самого матеріалу, що і гніздо, декілька невеликих площадок для відпочинку та шлюбних ритуалів. Залишаючи гніздо, птах прикриває кладку гніздовим матеріалом або пучком зелених рослин, взятих з води. Кладка складається з 3-5, рідше з 2 або 6 яєць. Шкаралупа спочатку матова, блакитно-біла, але від постійного контакту з вологим матеріалом гнізда до кінця насиджування набуває жовтувато-бурого забарвлення. Середній розмір єяць 51,20 х 34,19 см. До гніздування приступає в травні. Відкладання яєць відбувається у другій — третій декадах цього місяця. Насиджування триває протягом 22-23 діб. Пташенята виводкові. Протягом року один виводок. Основу живлення в літній період складають безхребетні, у тому числі імаго і личинки водних комах (жуки та клопи, личинки бабок, волохокрильців та комарів), бокоплави, молюски та павуки. На 10-15 % їжа складається з кормів рослинного походження. Взимку живиться майже виключно рибою. Чисельність в Європі оцінена в 32-56 тис. гніздових пар, в Україні — 5-9 тис. пар. В Європі відмічається слабке скорочення чисельності.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Podicipediformes
Podicipedidae