НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Diphasiastrum complanatum (L.) Holub - Зелениця сплюснута

Синонім
  • Lycopodium complanatum L.
  • Diphasium anceps Á. Löve & D. Löve
  • Diphasium complanatum (L.) Rothm.
  • Diphasium wallrothii H.P. Fuchs
  • Lycopodium anceps Wallr.
Народна назва
Плаун сплющений, Плаун двогострий, Діфазіаструм сплюснутий
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Примітки
Детально
Багаторічна, трав'яниста, вічнозелена спорова рослина заввишки до 40 см з родини Плаунові. Має циркумполярне, субарктичне та альпійське поширення по всій Північній півкулі. Поширений у Пн. і Центральній Європі, до Пн. Італії та Придунайських країн, на Мадейрі, у Пн. Азії, Індії та Пн. Америці (пн. сх.). В Україні трапляється у Карпатах, на Розточчі, Зх. Поділлі, Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц. Росте здебільшого на піщаних ґрунтах у соснових та дубово-соснових лісах (кл. Vaccinio-Piceetea), а також на мохових подушках у букових, ялицево-букових і смерекових лісах, іноді на пустошних луках з домінуванням Nardus stricta та Festuca tenuifolia. Рідше в угрупованнях кл. Querco-Fagetea, Quercetea roboripetraeae (союз Pino-Quercion), Calluno-Ulicetea (союз Violion caninae). Мезофіт. Охороняють на території Поліського та Рівненського ПЗ, у Деснянсько-Старогутському та Карпатському НПП, а також у пам’ятці природи «Тисовий Яр» (Чернівецька обл.).
Література
  • Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
    View source
  • Червона книга України. Рослинний світ / М-во охорони навколиш. природ. середовища України, Нац. акад. наук України; за ред. Я. П. Дідуха. – Київ: Глобалконсалтинг, 2009. – 900 c.
    View source
  • Чорней І.І., Буджак В.В., Токарюк А.І., Волуца О.Д. Хорологія раритетного біорізноманіття Буковини. Частина І: Архегоніати. – Чернівці: Друк-Арт, 2014. – 128 с.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Tracheophyta
Lycopodiophytina
Lycopodiopsida
Lycopodiales
Lycopodiaceae