Народна назва
Колпиця, Косар блідо-рожевий
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (AEWA); EUBD (I); CITES (I); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 6-ти (за іншими джерелами, 4–5-ти) видів роду; єдиний вид роду у фауні України.
Пд. частина Європи, Пд. Азія, Пн.-Сх. Африка. В Україні гніздиться уздовж Чорноморського узбережжя; залітний у Кіровоградській і Дніпропетровській обл.
На території України гніздиться 200–250 пар. Основна частина популяції гніздиться в пониззях Дунаю, на Сх. Сиваші, Лебединих о-вах. У Європі гніздиться 8,9–15тис. пар.
Перелітний птах. З’являється у березні–квітні. Оселяється на прісних та солонуватих водоймах. Гніздиться колоніями. Гнізда влаштовує на кущах, заломах очерету або деревах. У кладці 2–5 (найчастіше 3) яєць. Пташенята вилуплюються наприкінці травня — в червні, піднімаються на крила у першій половині — кінці липня. Відлітає наприкінці вересня. Живиться безхребетними, личинками комах, земноводними, пуголовками та дрібною рибою.
Охороняється в Дунайському БЗ та Кримському ПЗ, Ніжньодністровському НПП, Тилігульському РЛП. Слід взяти під охорону колонії на Сх. Сиваші та в дельті Дністра, обмежити випалювання та викошування очерету комбайнами, застосування гербіцидів у місцях гніздування, проводити широку просвітницьку програму.
Література
- Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
- Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.