НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Somateria mollissima (Linnaeus, 1758) - Пухівка

Синонім
  • Anas mollissima Linnaeus, 1758
Народна назва
Гага звичайна, Звичайна гага, Гага
Зображення
Природоохоронний статус
IUCN: NT; Be (III); Bo (AEWA); EUBD (IIA); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 4-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України, представлений номінативним підвидом. Гніздовий ареал охоплює пн. узбережжя і о-ви Євразії та Пн. Америки. В Україні гніздиться на о-вах Ягорлицької, Тендрівської та Джарилгацької заток, на Кінбурнській косі та о. Березані. В означених районах, а також у прибережній зоні Одеської обл. та дуже рідко в українській частині дельти р. Дунаю зимує частина популяції. Гніздову популяцію у Європі оцінено в межах 840 тис. — 1 млн. 200 тис. пар, зимівельну — 1 млн. 700 тис. ос. На о-вах Ягорлицької і Тендрівської заток Чорноморського БЗ гніздиться 1,2–2 тис. пар, в РЛП «Кінбурнська коса» — близко 100 пар, у інших місцях — поодинокі пари. В останні роки чисельність зменшується. У р-ні Чорноморського БЗ кількість гніздових пар знизилась до 670–700. На зимівлю залишається від 500 до 2 тис. ос., раніше реєстрували до 8 тис. ос. Причини зміни чисельності — погіршення екологічного стану Чорного моря, епізоотії у гніздових поселеннях, знищення кладок мартином жовтоногим. У місцях гніздування з’являється у березні. Гніздові біотопи — низькі о-ви і узбережжя з заростями очерету та трав’яної рослинності. Гнізда частіше влаштовує в очереті, рідше — у лободі, кінському щавлі та заростях інших трав’яних рослин у прибережній зоні. Інколи утворює колонії. У повній кладці 3–8 яєць (найчастіше — 5–6). Насиджування триває 28–30 днів. Перші пташенята з’являються у кінці квітня — на початку травня. Живиться молюсками (головним чином мідіями), дрібними крабами та іншими ракоподібними. Основний ворог — мартин жовтоногий, який знищує яйця і пташенят. Охороняється на території Чорноморського біосферного заповідника, РЛП «Кінбурнська коса».
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Anseriformes
Anatidae