НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Mergus serrator Linnaeus 1758 - Крех середній

Синонім
Народна назва
Середній крех, Крех довгоносий
Зображення
Природоохоронний статус
Be (III); Bo (AEWA); EUBD (IIA); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 7-ми видів роду; один з 3-х видів роду у фауні України. Гніздова область — Пн. Америка та Євразія. В Україні. Ізольовано гніздиться і зимує на Азово-Чорноморському узбережжі. У Європі — 220 тис. ос. У Чорноморському БЗ, в 1970–1980 рр. гніздилося до 900 пар, 2005–2009 рр. — не більше 15–40 пар. Ще до 100 пар гніздиться навколо заповідника, 16–46 пар на Лебединих о-вах, біля 70 пар на о-вах Джарилгацької затоки, біля 10 гніздиться на Обитічній косі. Зниження чисельності, вірогідно, викликане погіршенням стану заток Чорного моря (забруднення, нестабільна кормова база). Через шторми та високий рівень води у затоках руйнуються острови або затоплюються колонії. Існує велика конкуренція за місця гніздування з масовими видами мартинів, які нищать кладки та пташенят. Можлива також велика смертність дорослих птахів у рибальських сітках. Частково осілий вид. Біля місць гніздування з’являється у березні–квітні. Віддає перевагу низьким островам з густим очеретом або трав’яною рослинністю. Початок гніздування в травні–червні. Гніздиться у заростях рослинності. У кладці 4–14 яєць. Насиджує лише самка, 28–31 день. Пташенята з’являються у червні–липні. Осіння міграція виражена слабо. Основу живлення складають риби, молюски та ракоподібні. Охороняється на території Чорноморського біосферного заповідника, РЛП «Кінбурнська коса» та інших об’єктах ПЗФ. Необхідне посилення режиму охорони в межах гніздового ареалу, розширення площі існуючих та створення додаткових об’єктів ПЗФ, організація моніторингу та вивчення біології виду, підвищення обізнаності населення.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Anseriformes
Anatidae