НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Aquila rapax (Temminck, 1828) - Орел степовий

Синонім
  • Falco rapax Temminck, 1828
  • Aquila nipalensis (Hodgson, 1833)
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (II); CITES (II); RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 9-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України. В Євразії поширений у степовій смузі. В Україні зрідка трапляється в Азово-Чорноморському р-ні під час міграцій та на зимівлі. Європейську гніздову популяцію оцінено у 5–20 тис. пар. Наприкінці ХІХ ст. степовий орел був звичайним птахом багатьох степових р-нів України. На початку ХХ ст. його чисельність почала скорочуватися. На сьогодні гніздова популяція в Україні зникла. Останнє гніздування зареєстровано на початку 1980-х рр., у БЗ «Асканія-Нова». Основні причини зміни чисельності — знищення цілинних ділянок степу, поселень ховрахів, загибель птахів на опорах ліній електропередач, винищення людиною. Заселяє степи та напівпустелі, зрідка околиці пустель. Перших птахів на гніздових ділянках України спостерігали у березні. Моногам. Гнізда будує на землі (пагорби, викиди землі з нір бабаків), зрідка на деревах або чагарниках, інколи на опорах ЛЕП. У кладці 1–2, зрідка 3 яйця. Насиджує близько 45 діб. Статева зрілість наступає на 3–4 році життя. На осінньому прольоті спостерігається на пд. України (АР Крим), з кінця вересня до середини листопада. Інформації про міграції на території країни бракує. Живиться переважно ховрахами та іншими дрібними гризунами. Зрідка поїдає птахів та падло.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Falconiiformes
Accipitridae