НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Gyps fulvus (Hablizl, 1783) - Сип білоголовий

Синонім
  • Vultur fulvus Hablizl, 1783
Народна назва
Гриф білоголовий
Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (II); EUBD (I); CITES (II); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 5-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Пд. та Пд.-сх. Європа, Кавказ, Пд.-зх. та Центральна Азія, Пн. Африка, Індія. В Україні гніздиться тільки в Гірському Криму. Відомі зальоти в більшість обл. України. За даними 2002–06 рр., чисельність виду в Криму складає принаймні 80–100 ос., з яких гніздиться не менше 10–16 пар. Протягом останніх 15 років кримська популяція знаходиться у відносно стабільному стані. Чисельність виду в Європі на 2000 р. оцінювали у 19–21 тис. пар. Завдяки спеціальним і планомірним заходам, які впроваджуються впродовж останніх 25 років, у країнах Зх. Європи відбулося значне збільшення чисельності виду. Причини зниження чисельності — скорочення кормової бази, зростання антропогенного пресу, пряме переслідування людиною. Осілий, здійснює нерегулярні кочівлі. Гніздиться на урвистих ділянках скель до 1200 м н. р. м. Часто утворює групові поселення, але може гніздитися і поодинокими парами. Гнізда влаштовує у нішах та на карнизах скельних урвищ. Єдине яйце відкладає в лютому. Насиджують обидва партнери. Пташенята з’являються у березні — квітні і залишають гнізда наприкінці липня — на початку серпня. Живиться падлом, на яке часто збирається великими скупченнями. Кормовий біотоп — відкриті та напіввідкриті місцевості в горах та передгір’ях. Під час кочівель регулярно трапляється у Рівнинному Криму. У Кримському ПЗ охороняється на гніздуванні, у Ялтинському гірсько-лісовому та Карадазькому ПЗ під час кормових і сезонних кочівель.
Література
  • Бокотей А. А., Соколов Н. Ю. Каталог орнітологічної колекції Державного природознавчого музею. – Львів, 2000. – 164 с.
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Яблоновська Є.Д. Орнітологічні спостереження. Сип білоголовий (Gyps fulvus) // Беркут. – 1994. – Т.3, вип.2. – С.111.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Falconiiformes
Accipitridae