Синонім
- Cancer ibericum Bieberstein, 1808
- Potamon tauricum (Czerniavsky 1884)
- Potamon albanicum Starobogatov & Vassilenko, 1979
- Thelphusa fluviatilis Czerniavsky, 1884 ssp. taurica
Народна назва
Прісноводний краб
Природоохоронний статус
IUCN: NT; RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Детально
Єдиний вид роду Potamon на території України, де представлений реліктовим підвидом Potamon ibericum tauricum Czernjavski, 1884, ендеміком Криму.
Відомий з гірських річок Чорноморського узбережжя Туреччини, Болгарії, Кавказу та узбережжя Егейського моря. В Україні зустрічається тільки в Криму: гірські ділянки рік пд. узбережжя та басейн р. Бельбек. Біотопи: гірські ділянки рік (рітраль) зі швидкістю течії до 1 м/с та переважно кам’янистим річищем. Риють нори до 0,75 м завдовжки.
Чисельність незначна (поодинокі особини), за сприятливих умов утворюються локальні популяції, з концентрацією до 5 особин на м2.
Трапляються у гірських річках та пов'язаних з ними ставках, потребують чистої та жорсткої (з солями кальцію) води. Можуть жити на берегах річок викопуючи нірки у вологому ґрунті. Вночі та у дощову погоду можуть переходити з однієї водойми до іншої. Линяння дорослих крабів відбувається раз на рік, молодь линяє частіше, по мірі росту. Живляться здебільшого детритом, опалим листям, нитчастими водоростями. Також споживають дрібних ракоподібних, молюсків та інших безхребетних.
У циклі розвитку прісноводних крабів внаслідок незвичайного способу життя відсутня планктонна личинкова стадія (зоеа), характерна для інших представників крабів. Плодючість самиці невелика (до 200 ікринок). У період нересту самці жорстоко б'ються за самицю. Запліднену ікру та личинок самиця носить з собою на черевних ніжках. На 5 — 7 добу личинки залишають матір та переходять до самостійного життя.
Вид знаходиться на межі зникнення, чисельність в останні роки скорочується. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому природному заповіднику.
Аматори розводять крабів у акваріумах. Нацбанк України випустив у 2000 році монету номіналом 2 гривні на честь прісноводного крабу.