НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Saga pedo (Pallas, 1771) - Дибка степова

Синонім
  • Gryllus pedo Pallas, 1771
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
IUCN: VU; Be (II); RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Примітки
МСОП: Vulnerable B1+2bd
Детально
Один вид у фауні України. Поширений від Пд. Франції до Середньої Азії (у Зх. і Середній Європі — до 45° пн. широти, у Сх. Європі — до 50° пн. широти, на пд. Сибіру — до 54° 30’ пн. широти). В Україні — на пд. від лінії, що з’єднує с. Бовшів Галицького р-ну Івано-Франківської обл., м. Канів Черкаської обл. та с. Жовтневе Лебединського р-ну Сумської обл. У 2018 р. вперше знайдена у двох локалітетах на Закарпатті (Mateleshko, Mirutenko, 2018; Varga, 2018). Нечисленний. Зникає через розорювання степів, перевипас, зведення колків, викорчовування шибляка, застосування пестицидів. Представлені самками, що розмножуються партеногенетично. Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки І віку з’являються в травні. Розвиток личинок продовжується місяць–півтора, мають VІІІ віків. На початку — в середині липня з’являються дорослі особини, що живуть до осені. Яйця відкладають з кінця липня у ґрунт увечері та вночі. Кладки приблизно по 7 яєць. Зустрічаються на степових та остепнених ділянках з густим різнотрав’ям і розрідженим чагарником. Хижак-засадник, ловить комах (саранові, жуки, клопи). В Україні охороняється у заповідниках Сте-пової зони. Пропонується створення ентомологічних заказників у місцях мешкання виду. Відновленню чисельності виду могло б сприяти штучне розселення.
Література
  • Заморока А.М., Бідичак Р.М., Геряк Ю.М., Глотов С.В., Капрусь І.Я., Козоріз Ю.Г., Мартинов О.В., Михайлюк-Заморока О.В., Пушкар Т.І., Різун В.Б., Слободян О.М., Смірнов Н.А., Утєвський С.Ю., Шпарик В.Ю. Розповсюдження рідкісних видів безхребетних тварин, занесених до Червоної книги України, в Івано-Франківській області // Український ентомологічний журнал. – 2017. – 2(13). – С.77-94.
    View source
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Різун В.Б., Коновалова І.Б., Яницький Т.П. Рідкісні і зникаючі види комах України в ентомологічних колекціях Державного природознавчого музею. – Львів, 2000. – 71 с.
  • Червона книга України. Тваринний світ/ за ред. І.А. Акімова — К.: Глобалконсалтинг, 2009.– 600 с.
  • Kłapacz M. Szarańczak nowy dla Polski // Sprawozdanie Komisji Fizjograficznej. – 1928. – T.62. – S.21-22.
  • Mateleshko A.Yu., Mirutenko V.V. Saga pedo (Orthoptera: Tettigonidae): first records in the Transcarpathia, Ukraine // Scientific Bulletin of the Uzhhorod National University. Biology Series. – 2018. – Vol.44. – P.55-57.
    View source
  • Varga O. A new record of Saga pedo (Orthoptera: Tettigoniidae) from Transcarpathia, Ukraine // Ukrainska Entomofaunistyka. – 2018. – Vol.9, №1. – P.30.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Orthoptera
Tettigoniidae