НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Falco subbuteo Linnaeus, 1758 - Підсоколик великий

Синонім
Народна назва
Чеглок
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
В Україні гніздовий перелітний птах. Підсоколик великий відноситься до роду соколів (Falco). Декілька схожих видів цього роду, що також мають в своїй назві слово «підсоколик», іноді виділяються в окрему групу Hypotriorchis. Загальними ознаками цієї групи є переважно темно-сіре оперення, чорні «вуса» і чорні подовжні плями на череві. Підсоколик великий гніздиться на обширній території Євразії і Північної Африки. Віддає перевагу світлим лісам у поєднанні з відкритими ландшафтами. Птахи, що живуть на півдні, гніздяться в заростях кущів або у степах. На більшій частині ареалу перелітний птах. З Європи птахи летять у Південну Африку. Птахи з Сибіру зиму проводять в Південно-Східній Азії та Індії. Токові польоти можна спостерігати наприкінці весни. У польоті самець часто передає самці їжу. Іноді обидва птахи, зчепившись кігтями, кидаються вниз і пролітають близько 10 метрів. Деякі підсоколики великі утворюють пари ще на місцях зимівлі або під час міграцій, інші — відразу після прильоту. Самостійно гнізд не будують, займають покинуте гніздо, зазвичай ворон або круків. До гніздування приступають досить пізно — самка робить кладку зазвичай в останній декаді травня. Вона насиджує яйця приблизно протягом місяця (28-31 день). Пташенята вилуплюються наприкінці червня або на початку липня. Корм для пташенят у цей час добуває самець, а самка годує пташенят. Молоді птахи після вильоту тримаються разом з батьками до осені. Живиться комахами і дрібними птахами, яких ловить на льоту. Іноді полює також на кажанів.
Література
  • Бокотей А. А., Соколов Н. Ю. Каталог орнітологічної колекції Державного природознавчого музею. – Львів, 2000. – 164 с.
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Falconiiformes
Falconidae