Синонім
- Papilio ausonia Hübner, 1804
Народна назва
Зоряниця Авсонія, Зоряниця-римлянка, Білан авзонія
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з близько 20 видів роду; єдиний вид роду у фауні України. На території України представлений підвидом volgensis (Krulikovsky, 1897).
Ареал охоплює Середземномор’я, Зх., Центральну та частково Пн. Азію. В Україні знайдений лише у Одеській, Херсонській, Запоріжській, Донецькій обл. та Криму. Локальний. Існує ймовірність виявлення виду у південно-східному Поділлі, Закарпатті (Мармарош), степові біотопи, IV-V (Канарський, 2007).
Чисельність переважно незначна; подекуди у Криму досить звичайний, там кількість метеликів у пік льоту може досягати до 20 особин на 1 га.
Трапляється у гірських рідколіссях, цілинному Степу, ділянках степової рослинності біля морського узбережжя, лиманів та біля оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності серед сільськогосподарських угідь. Дає 1–2 генерації на рік. Літ метеликів триває з квітня до червня, можливі міграції. Самки відкладають яйця по одному на нижню поверхню листка або у нерозвинуті суцвіття деяких хрестоцвітих. Гусінь з’являється через 7– 10 діб, розвивається 30–35 діб, живлячись квітками та листям, потім перетворюється у лялечку, 90% лялечок першої генерації зимують, їхній розвиток без діапаузи триває 26–27 діб.
Охороняється у заповідниках Криму, зокрема Карадазькому природному заповіднику. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду з регламентацією на їхній території випасання худоби, викошування та забороною випалювання трави.