Синонім
- Papilio manto Denis & Schiffermüller, 1775
- Erebia pyrrhula Frey, 1880
- Erebia constans Eiffinger, 1908
Народна назва
Чорнушка Манто
Природоохоронний статус
RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Примітки
Детально
Єдиний представник європейської високогірної групи видів великого голарктичного роду у фауні України.
Гірські райони Зх. та Центральної Європи (диз’юнктивно). В Україні зустрічається лише у деяких районах Карпат. Дуже локальний.
У деякі роки локально звичайний, але зустрічається на дуже маленьких ізольованих одна від одної ділянках у декілька га.
Трапляється на субальпійських та альпійських луках на висоті 1400–2050 м н. р. м., іноді метеликів можна знайти і нижче, на висоті від 840 м н. р. м. Дає 1 генерацію на рік, можливий розвиток частини популяції з дворічним циклом, тобто гусінь зимує двічі. Літ метеликів — з кінця липня до початку вересня, літають лише у сонячну погоду. Самки скидають липкі яйця під час польоту над кормовою рослиною чи сідаючи на неї, розвиток яєць триває близько 20 днів. Гусінь живиться вдень на костриці овечій. Заляльковування відбувається у червні–липні. Розвиток лялечки триває близько 3–4 тижнів.
Охороняється у Карпатському БЗ та у регіональному ландшафтному парку «Черемоський». Необхідно детально вивчити особливості біології виду. У місцях перебування виду є доцільним створення ентомологічних заказників та лімітування випасу худоби.
Erebia manto (Denis & Schiffermüller, 1775) ssp. trajanus Hormuzaki, 1895 Карпати (Чорногора і Рахівсько-Чивчинські гори), галявини верхнього лісового та субальпійського поясів, альпійські луки, VII-VIII (Канарський, 2007).
Література
- Заморока А.М., Бідичак Р.М., Геряк Ю.М., Глотов С.В., Капрусь І.Я., Козоріз Ю.Г., Мартинов О.В., Михайлюк-Заморока О.В., Пушкар Т.І., Різун В.Б., Слободян О.М., Смірнов Н.А., Утєвський С.Ю., Шпарик В.Ю. Розповсюдження рідкісних видів безхребетних тварин, занесених до Червоної книги України, в Івано-Франківській області // Український ентомологічний журнал. – 2017. – 2(13). – С.77-94.
View source