Синонім
- Papilio hero Linnaeus, 1761
- Coenonympha areteoides Fologne, 1874
- Coenonympha perseis Lederer, 1853
- Coenonympha sibirica Staudinger, 1861
- Coenonympha stolida Schilde, 1885
- Satyrus hero (Linnaeus, 1761)
Народна назва
Прочанок Геро, Окатик геро
Природоохоронний статус
EURL: VU; RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Вид-запилювач
Примітки
ЄСЧС: A2c
Детально
Один з близько 50 видів голарктичного роду; один з 6 видів у фауні України.
Лісова зона помірних широт Євразії. В Україні зараз дуже локально зустрічається у зоні мішаних лісів Правобережжя, у Карпатах (не вище 600 м н.р.м.), одна популяція відома в пн. частині Чернігівської обл.; за останні 50-80 років, ймовірно, зник на 40-50% території української частини ареалу.
Трапляється на болотистих та торфових луках, багнищах, вологих лісових галявинах. Дає 1 генерацію на рік. Літ імаго триває з середини травня до червня; метелики не схильні до міграцій. Відкладання яєць та розвиток гусені відбувається на злакових (колосняк, ячмінь тощо) та, можливо, на деяких видах осок. Заляльковується на поверхні ґрунту.
Охороняється у деяких заповідниках зх. України, зокрема у ПЗ «Розточчя». У місцях перебування виду є доцільним створення ентомологічних заказників з забороною осушувальної меліорації, розробки торфу, випалювання трави тощо.
Полісся, Волино-Поділля, Передкарпаття, локальний, вологі лісові галявини і луки, торфові болота, V-VI (Канарський, 2007).
Література
- Заморока А.М., Бідичак Р.М., Геряк Ю.М., Глотов С.В., Капрусь І.Я., Козоріз Ю.Г., Мартинов О.В., Михайлюк-Заморока О.В., Пушкар Т.І., Різун В.Б., Слободян О.М., Смірнов Н.А., Утєвський С.Ю., Шпарик В.Ю. Розповсюдження рідкісних видів безхребетних тварин, занесених до Червоної книги України, в Івано-Франківській області // Український ентомологічний журнал. – 2017. – 2(13). – С.77-94.
View source
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.