Синонім
- Bombyx spini Denis & Schiffermüller, 1775
- Saturnia media Esper, 1782
Народна назва
Сатурнія середня
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 3 (4) видів палеарктичного роду, один з 2 (3) видів у фауні України.
Пд. та Пд.-Сх. Європа, пд.-сх. райони Сх.Європейської рівнини, Мала Азія, Кавказ, пн. Казахстан, Алтай. В Україні в минулому зустрічався майже повсюдно, крім пн. районів. Сучасний стан популяцій виду не відомий. Вірогідно, вид вже зник на більшій частині території України.
Дуже рідко траплялися поодинокі особини, у останні роки на Україні взагалі не фіксувався.
Попадається на лісових галявинах та узліссях, у рідколіссях, серед чагарникових пустирищ, на степових ділянках та на схилах ярів з заростями терену. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго — з кінця квітня до середини травня, самці активні з полудня до сутінок, іноді — вночі, самки малорухливі, яйця відкладають уночі (до 200 шт.). Метелики не живляться. Гусінь живиться на чагарниках (крушина, жостер, шипшина тощо) і деяких деревах (в’яз, верба), але віддають перевагу терену. Розвивається гусінь з кінця травня до початку липня. Заляльковується на прикореневій частині кормової рослини у твердому грушоподібному коконі. Зимує лялечка.
Від близького виду Eudia pavonia відрізняється сірим фоном крил самця, місцезнаходженням зубчатої стрічки на передніх крилах та більшим розміром крил. Внутрішня перев’язка на передніх крилах майже пряма (у Сатурнії малої — з перегином).