НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Abia nitens (Linnaeus, 1758) - Абія блискуча

Синонім
  • Tenthredo nitens Linnaeus, 1758
  • Abia brevicornis Leach, 1817
  • Abia rossica Semenov, 1896
  • Cimbex splendida Klug, 1820
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 13 видів євразійського роду; один з 4 видів роду у фауні України. Поширений в Середній та Пд. Європі (Франція, Іспанія, ФРН, Швейцарія, Угорщина, Греція), в Прибалтиці (Литва). В Україні знайдено у Закарпатській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Житомирській, Київській, Черкаській та Харківській обл. Чисельність незначна (поодинокі особини). Причини зміни чисельності не з’ясовані. Можливо, внаслідок знищення кормових рослин при надмірному випасанні худоби та суцільному викошуванні трави на узліссі та лісових галявинах. Літ імаго — з кінця травня до кінця липня. Живиться пилком та нектаром квіток зонтичних. Личинки — на черсакових. Розріджені популяції охороняються на території Канівського природного заповідника. Потрібно ґрунтовно вивчити особливості біології виду, з’ясувати місця, де існують популяції, та взяти їх під охорону.
Література
  • Різун В.Б., Коновалова І.Б., Яницький Т.П. Рідкісні і зникаючі види комах України в ентомологічних колекціях Державного природознавчого музею. – Львів, 2000. – 71 с.
  • Kuntze R., Noskiewicz J. Charakterystyka faunistyczna dwu rezerwatów stepowych w południowo-wschodniej Polsce // Ochrona Przyrody. - 1934. – 13. – S.125-139.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Hymenoptera
Cimbicidae