Синонім
- Sphagnum acutifolium subsp. subnitens (Russow & Warnst.) Hérib.
- Sphagnum luridum (Huebener) Warnst.
- Sphagnum mandonii Warnst.
- Sphagnum plumosum Röll
- Sphagnum plumulosum Röll
Народна назва
Сфагн блискучий
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Вид уключено до другого видання Червоної книги України (1996) (ІІІ категорія) та третього видання (2009) як зникаючий, а також до Червоного списку мохоподібних України з 1-ю категорією рідкісності (Бойко, 2010).
Детально
Субокеанічний вид на пд.-сх. межі європейської частини диз’юнктивного ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Трапляється в приокеанічних р-х Євразії, Пн. та Пд. Америці, на Азорських о-вах. Знайдено в Українських Карпатах (г. Петрос поблизу с. Лопухів Тячівського р-ну Закарпатської обл.; Чернівецька обл. — місцевість над потоком Перкалаб у Путильському р-ні) та на Поліссі (Житомирська обл. — болото Гвоздь біля с. Озеряни Олевського р-ну; болота Плотниця та Дідове озеро в Овруцькому р-ні). Адм. регіони: Жт, Зк, Чц.
Дернинки великі, нещільні, зелені, інколи фіолетові або червоні, від 3 до 15 см заввишки. Стебла міцні, прямостоячі. Склеродерма стебла від блідого до винно-червоного кольору. Галузкові листки черепитчасті або відігнуті, у сухому стані з металевим полиском. Різнодомна рослина. Спорогони нечисленні, але утворюються часто. Спори жовті, тонкопапілозні.
Література
- Чорней І.І., Буджак В.В., Токарюк А.І., Волуца О.Д. Хорологія раритетного біорізноманіття Буковини. Частина І: Архегоніати. – Чернівці: Друк-Арт, 2014. – 128 с.
View source
Експерти
- Анастасія САВИЦЬКА, e-mail: asavitska@gmail.com