Народна назва
Мохнонога бджола шипоносна
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Вид-запилювач
Примітки
Детально
Один із 9 видів подроду Megadasypoda палеарктичного роду Dasypoda (налічує 36 видів). Один із 5 видів роду у фауні України.
Рідкісний понтійський вид, відомий з Болгарії, Греції, Югославії, Туреччині, південної України, Північного Кавказу та Закавказзя. В Україні знайдений у Донецькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Херсонській областях та в Криму.
Дуже рідкісний, відносно крупний яскравий вид із дуже густо опушеними довгими волосками мохнатими ногами, який може слугувати здобиччю для колекціонерів. Чисельність знижується через різке зменшення кількості кормових рослин — скабіози (Scabiosa), коломонночка (Succisella) та інших видів рослин родини черсакові (Dipsacaceae), у тому числі занесених до Червоної книги України.
Літає всередині літа у червні–серпні. Має одну генерацію на рік. Гніздування не відо-ме. Інші досліджені види цього роду будують гнізда в землі, де влаштовують ні чим не облицьовані комірки, в яких розташовують незвичайні пилкові хлібці з ніжками або гребнями знизу. Антофіл, живиться нектаром та пилком рослин, приурочений до квітів родини черсакові (Dipsacaceae).
Охороняється в Чорноморському БЗ, Опукському, Карадазькому та Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.
Має значення як запилювач різних видів черсакових, у тому числі занесених до Червоної книги України.
Література
- Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.