НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Tringa glareola Linnaeus, 1758 - Коловодник болотяний

Синонім
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); EUBD (I)
Цінність виду
Примітки
Детально
В Україні пролітний вид, спостерігалися випадки гніздування. Кулик середнього розміру. Маса тіла 50-80 г, довжина тіла 19-21 см, розмах крил 36-40 см. Дорослий птах зверху бурувато-сірий, з білими рисками на голові та шиї, а також з білими і чорними плямами на спині та крилах; надхвістя і низ тулуба білі; на волі і боках тулуба темпі смужки і цятки; спід крил буруватий; махові пера бурі; на білому хвості багато вузьких темно-бурих поперечних смуг; дзьоб бурий, на кінці темний: ноги жовтувато-зелені, в польоті трохи виступають за хвостом. Молодий птах подібний до дорослого, але загальний тон оперення верху буріший. Від лісового коловодника відрізняється світлим, буруватим сподом крил, значною кількістю вузьких темних смуг на хвості і меншим контрастом між забарвленням спини і надхвістя. Гніздиться коловодник болотяний на землі у тундрі, лісотундрі, іноді у лісовій зоні від гірської Шотландії, Північнії Європи, в Азії аж до Командорських та Алеутських островів. Іноді може будувати гнізда у дуплах, покинутих іншими птахами. На зиму відлітає до Африки, Індії, Південно-Східної Азії, зустрічається також у Австралії. У кладці зазвичай 3-4 яйця, які висиджує самець та самка поперемінно 22-23 дні. В Україні під час міграцій трапляється скрізь; на гніздуванні зареєстрований в Західному Поліссі. Живляться на мілководдях та у вологому намулі переважно комахами та червами, а також дрібними молюсками.
Література
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Charadriiformes
Scolopacidae