Синонім
- Tringa minuta Leisler, 1812
Народна назва
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (AEWA)
Цінність виду
Примітки
Детально
В Україні звичайний пролітний птах.
Побережник малий гніздиться в тундрі Євразії від північної частини Скандинавського півострова до пониззя р. Лена, а також на островах Північного Льодовитого океану. Місцями гніздиться також в лісотундрі.
Перелітний птах. Мігрує над континентом широким фронтом. Місця зимівель розташовані в Середземномор'ї, на Близькому Сході, в Центральній і Південній Африці.
Розмір популяції у світі оцінюють в 1.400.000-1.500.000 особин. В Європі гніздиться 46-460 тис. пар, зимує понад 9 тис. особин. Чисельність скорочується.
Відразу після прильоту птахи займають гніздову територію та приступають до токування. Під час токування малий побережник літає, піднявши крила високо вгору, тріпоче ними та видає трель, подібну до тріску коника, але менш дзвінку.
Гніздо малого побережника — проста ямка з прим'ятою торішньою травою, нерідко під кущиком, інколи на сухій піщаній ділянці. Як вистилка слугують листочки верби. Часто гніздо практично не виражене. У повній кладці 4 яйця. Їхнє забарвлення доволі мінливе, але в загальному буро-оливкове. Відкладання яєць починається в останній декаді червня, пухові пташенята з'являються у другій — третій декаді липня. Наприкінці липня на початку серпня можна спостерігати молодих птахів, які повністю оперені, але не здатні літати.
Малий побережник живиться головним чином комахами, рідше молюсками і дрібними ракоподібними. В їжі переважають личинки водних комах, головним чином хіромонід (мотиль). Їжу здобуває шляхом зондувань ґрунту на мілководді.
Література
- Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
View source
- Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.