НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Chlidonias niger (Linnaeus, 1758) - Крячок чорний

Синонім
  • Sterna niger Linnaeus, 1758
  • Sterna nigra Linnaeus, 1758
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
Мешкає у від південної Швеції до Іспанії, від Європейської частини Росії до Західного Сибіру, Алтаю, басейну р. Єнісей, Байкалу. Гніздиться на Кавказі і в Криму. Зустрічається також у Казахстані. Зимує головним чином у тропічній частині Африки. Полюбляє невеличкі зарослі озера, річкові заплави і багнисті болота (воліє прісні стоячі води текучим). Живиться рибою, рачками, комахами. Приліт відбувається у середині травня. Гніздиться по заболочених, густо зарослим водною рослинністю водойм (озер, річкових стариць), де вода довго тримається після весняного розливу. Місця гніздування обирає переважно по сусідству з великими сирими луговими просторами, де може добувати корм. Гніздиться великими колоніями. Гнізда розташовані близько одне від іншого, часто на ледь видатних з води купинах або ж на плаваючих острівцях очерету і осоки. Воно будується із стебел і листя очерету, а також іншої водної рослинності. Являє собою купу стебел і листя очерету та інших водних рослин з невеликим лотком в центрі. Значна частина гнізда нерідко занурена у воду, над поверхнею води підіймається настільки незначна частина гнізда, що лоток майже завжди буває сирим. Діаметр гнізда 110–300 мм, висота гнізда 30-50 мм, діаметр лотка 50-100 мм, глибина лотка 20-25 мм. Кладка складається з 3 яєць розміром 33-35х24-25 мм, жовтувато—зеленого кольору з темно—бурими плямами. Насиджування триває 14-17 діб. Пташенята рудуваті, з чорними плямами, черевце у них світло-сіре, зоб темно-бурий. Протягом перших двох тижнів після вилуплення пташенята більшу частину часу перебувають у гнізді, хоча з перших же днів можуть плавати. У віці 3 тижнів вони стають роблять спроби літати, а 4 — уже добре літають. Наприкінці серпня — початку вересня чорний крячок летить на зимівлю.
Література
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Charadriiformes
Laridae