Синонім
- Cetonia marmorata Fabricius, 1792
- Cetonia aenea Scriba, 1790
- Cetonia aeruginea Herbst, 1790
- Cetonia lugubris Herbst, 1786
- Liocola marmorata (Fabricius, 1792)
- Potosia lugubris Herbst, 1786
- Protaetia lugubris (Herbst, 1786)
Народна назва
Зображення
Природоохоронний статус
Reg
Цінність виду
Примітки
Регіонально охороняється у Львівській обл. (Рідкісні..., 2013).
Детально
Ареал виду простягається від Атлантичного океану до Тихого. Лісова і лісостепова зони європейської території Росії, Південна Сибір, Далекий Схід. Відсутня в гірських лісах Криму і Кавказу.
Жуки мешкають у старих лісах і садах. Зустрічаються на узліссях, галявинах і в глибині лісу. Воліють переважно рівнинні ліси. В горах піднімаються на висоту 700 метрів над рівнем моря. Зустрічається нерідко, але завжди поодинці.
У європейській частині Росії літ жуків у червні — серпні, в європейській лісостепу, в Україні літ жуків з кінця травня до початку серпня. Жуки зустрічаються переважно на деревах випливають з соком (на дубах, грушах, вербах, пенатах). Набагато рідше зустрічаються на квітах плодових дерев (груші, яблуні тощо).
Жуки відкладають яйця в старі деревні пні і дупла дуба, груші, осики, верби, липи та деяких інших порід. У більш південних частинах ареалу генерація однорічна, заляльковування відбувається навесні. У більш північних районах ареалу генерація до 2 років.
Література
- Журавчак Р.О. Стан вивчення та раритетна складова ентомофауни Рівненського природного заповідника та суміжних територій // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Біологія. – 2011. – Вип. 31. – C.62-67.
View source
- Król Ż. Fauna koleopterologiczna Janowa pod Lwowem // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1877. – 11. – S.33-63.
View source