Синонім
- Papilio morpheus Pallas, 1771
- Cyclopides morpheus (Pallas, 1771)
- Cyclopides steropes (Denis & Schiffermüller, 1775)
- Papilio aracinthus Fabricius, 1777
- Papilio steropes Denis & Schiffermüller, 1775
- Papilio speculifer Geoffroy, 1785
Народна назва
Морфей, Товстоголовка Морфей, Головчак-різнокрилець
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений у Європі та помірній Азії від Північної Іспанії до Кореї. В Україні звичайний вид на півночі країни у лісовій зоні. У лісостеповій зоні трапляється рідше, а у степовій зоні відомо лише декілька популяцій у долині Дніпра.
Всюди, крім Карпат, локальний, болотисті луки, вологі галявини і рідколіся, лучно- та лісостепові біотопи, V-VII (Канарський, 2007).
Розмір переднього крила 16-18 мм. Крила зверху коричнево-чорні зі світлими плямами біля вершин крил і на зовнішніх полях задніх крил. У самиць плями більші і яскравіші ніж у самців. Нижня сторона задніх крил жовта, з рядами великих округлих білих плям в темній окантовці.
Гусениці зелені, зі світлими лініями з боків спини. Голова світліша, з трьома бурими вертикальними смужками.
Трапляється на вологих луках, верхових болотах, галявинах та узліссях. Метелики літають у червні та на початку липня. Самиці відкладають яйця поштучно на стебла або листя кормових рослин. Гусінь живиться різними видами злаків. Активна вночі. Зимує гусениця у притулку з листя кормової рослини.
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.