Синонім
- Papilio comma Linnaeus, 1758
- Augiades albescens Oberthür, 1910
- Augiades comma (Linnaeus, 1758)
- Hesperia catena Staudinger, 1861
- Hesperia pallida Staudinger, 1901
- Urbicola aurata Verity, 1924
- Urbicola centripuncta Tutt, 1905
Народна назва
Головчак-кома
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений в Європі, Північній Африці, значній частині Азії, на північному заході Північної Америки.
В Україні мозаїчно поширений у лісовій та лісостеповій зонах. У більшій частині степу — рідкісний та дуже локальний. Також локальний у Гірському Криму.
Західна Україна, локальний, низькотравні луки і степи, VII-VIII (Канарський, 2007).
Розмах крил 22-34 мм. Верхня сторона крил яскрава, коричнева, з помаранчевими плямами. На передньому крилі самця добре помітне чорне андроконіальне поле. Низ крил зеленуватий з великими сріблястими плямами.
Населяє гірські луки і степи, рідколісся, береги гірських річок від 600 до 3000 м. Метеликів можна спостерігати з кінця червня до кінця вересня. Самиці відкладають яйця поштучно на листя злаків, недалеко від поверхні ґрунту. Зимує яйце. Гусениці з'являються тільки після зимівлі. На першому віці живуть в згорнутих трубкою листі злаків. На другому і наступних віках будують будиночки в основі куртин злаків, прогризаючи собі простір між стеблами. Розташовуються у вертикальному положенні головою вгору. Живляться як днем, так і вночі. Кормовими рослинами є пирій повзучий, костриця, медова трава, лядвенець, тонконіг. Гусениці виростають до 30 мм. Заляльковуються в твердому коконі між стеблами трав. Метелики з'являються приблизно через 10 днів.
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.