Синонім
- Papilio helle Denis & Schiffermüller, 1775
- Papilio amphidamas Esper, 1780
- Papilio xanthe Lang, 1789
- Polyommatus amphidamas (Esper, 1781)
- Polyommatus obscura Rühl, 1893
Народна назва
Дукачик Гела, Дукачик Гелла, Гелла, Червінець блакитнуватий
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений в Європі та Північній Азії від Іспанії та Норвегії до Північно-Східного Китаю.
В Україні трапляється у лісовій і лісостеповій зонах. Достовірно відомий лише з нечисленних локалітетів з Волинської, Львівської, Закарпатської областей. Зберігся також в околицях Києва, де територія проживання виду не перевищує 10 га. Раніше реєструвався також в Івано-Франківській (до 1936 р.), Вінницькій (1908) і Житомирській (до 1930 р.) областях.
Lycaena (Lycaena) helle (Denis & Schiffermüller, 1775) Полісся, Розточчя, Передкарпаття, Закарпаття, дуже локальний. болотисті й торфові луки, V-VI, VII-VIII(2) (Канарський, 2007).
Довжина переднього крила — 12-14 мм. Забарвлення верхньої сторони крил самця рудувата з яскравим фіолетовим блиском, у самиці — рудувата з чорними точками і синюватою перев'яззю по краю. Нижня сторона задніх крил темно-коричнева з рядом помаранчевих плям, в субмаргінальній області доходять до вершини крила, і рівним рядом чорних крапок паралельно краю. Основний колір нижньої сторони передніх крил яскраво-рудий. Знизу передніх і задніх крил чорні передкрайові точки облямовані різкою білою облямівкою, які часто зливаються в єдину смугу, а на задніх крилах — представленої білими скобочками.
Гусениці світло-зелені з малюнком зі світлих поздовжніх ліній з боків, до 17 мм завдовжки. Голова гусениці ясно-зелена з незначним жовтуватим відтінком.
Довжина лялечки становить близько 8 мм. Спочатку лялечка має світло-блакитно-зеленуватий колір з жовтуватим відтінком верху черевного відділу. Лялечка швидко сіріє, на ній розвивається візерунок — чорні смуги уздовж середини передньоспинки і вздовж зачатків крил, ряди чорних плям уздовж спини і з боків. Дихальця білі. З 6-го дня розвитку через покриви лялечки просвічуються світлі зачатки крил. Ще через 3 дні зачатки крил спочатку рожевіють, а потім темніють, спинна сторона лялечки стає темною. Імаго виходить з 10-го дня розвитку з лялечки.
Мешкає на сирих луках з торф'янистими ґрунтами. За рік розвивається одне покоління. Метелики літають в травні-червні. Самиці відкладають яйця по одному або декілька штук на листя кормових рослин. Кормовими рослинами є гірчак зміїний і щавель. Зимує лялечка.
Література
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.