НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Calandrella rufescens (Vieillot, 1820) - Жайворонок сірий

Синонім
  • Alauda rufescens Vieillot, 1820
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); RDBUkr: Неоцінені
Цінність виду
Примітки
Детально
Один із 13-ти (за іншими джерелами — 7-ми) видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України. Пд. Піренеїв, Пн. Африка, Пн. Аравія, Мала Азія, пд. межиріччя Дону, Волги і Уралу, Закавказзя, Центральна Азія, бас. Хуанхе до Жовтого моря. Зимівля у пд. частині ареалу. В Україні гніздиться у Причорномор’ї, Пн.-зх. Приазов’ї, Пн. частині Криму; зимує у Присивашші. Чисельність в країні близько 200–2000 пар при скороченні за десятиріччя на 20%. У зимовий період від пониззя Дніпра до пд. Донеччини та у Степовому Криму тримається 100–1000 ос. На лучних ділянках заплави р. Молочної у Запорізькій обл. у січні 1997 і 1999 рр. щільність склала 5,6–26,4 ос./км2. Іноді загальна чисельність зимуючих птахів значніша: у першій половині 2001 р. по усьому р-ну зимівлі виявлено 7,22 тис. ос. Протягом останніх десятиліть в Європі відбувається скорочення чисельності, яку в 1990-х рр. оцінювали у більше ніж 1,5 млн. пар. Зміни чисельності через зменшення придатних для гніздування біотопів через обробіток цілинних ділянок та заліснення. Перелітно-кочовий птах. На гніздових ділянках з’являється у кінці квітня. Трапляється у посушливих степових р-нах з солончаками, пісками, перелогами та випасами з негустою трав’яною рослинністю. Гніздиться окремими парами. Гнізда з решток рослин влаштовує на землі. Кладки яєць трапляються з початку травня до початку липня, у частини птахів, ймовірно, впродовж гніздового періоду буває 2 кладки. У кладці 4–5 яєць. Пташенята залишають гнізда у віці 9 днів. Перших зльотків спостерігають з кінця травня, погано літаючі пташенята трапляються до початку серпня. Вигодовують пташенят обидва птахи пари. У післягніздовий період птахи тримаються зграями. Влітку живиться комахами, головним чином жуками і прямокрилими, до раціону входить і рослинна їжа. У зимовий період у живленні переважає насіння різних рослин. Охороняється у Азово-Сиваському НПП. Слід створити умови для відновлення природних фітоценозів у місцях поширення виду, відмовившись від зрошування або залісення земель у посушливих степових районах.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Passeriformes
Alaudidae