Синонім
- Papilio agestis Denis & Schiffermüller, 1775
- Lycaena astrache (Bergsträsser, 1779)
- Papilio medon Hufnagel, 1776
- Papilio astrarche Bergsträsser, 1779
- Polyommatus subquadripunctata Harrison, 1906
- Polyommatus vedrae Harrison, 1905
Народна назва
Синявець-аріція аґестіс, Синявець аґестіс
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений у Центральній та Південній Європі, Північній Африці, Туреччині, Ірані, на Близькому Сході, Кавказі, у Середній Азії, Гімалаях. В Україні трапляється по всій території, крім високогір'я Карпат. На Поліссі поширений локально.
Для місць проживання обирає сухі луки, узбіччя доріг і трав'янисті схили вапнякових гір. Трапляється на висоті до 1000 м.
Polyommatus (Aricia) agestis (Denis & Schiffermüller, 1775) Західна Україна, крім Карпат, локальний, сухі галявини, луки, степи, V-VI, VII-VIII(2) (Канарський, 2007).
Метелики мають невеликий розмах крил (22-28 мм). Тіло завдовжки до 14 мм. У самців і самиць крила зверху шоколадно-коричневі. Метелик має повний ряд помаранчевих лунок на верхній стороні крил, які у самця зазвичай дрібніші, ніж у самиці. Дві чорні крапки у передньому краї заднього крила розташовані одна під іншою, утворюючи двокрапки.
1-е покоління — травень-червень, 2-е — середина липня-початок серпня. Травень—жовтень.
Яйця відкладає поодинці на нижній бік листка кормової рослини. Зимує на фазі гусені. Заляльковування відбувається на нижній частині кормової рослини або поряд з нею у підстилці. Після заляльковування лялечка відноситься мурахами Lasius niger, Lasius alienus, Lasius flavus, Myrmica sabuleti до мурашника.
Література
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.