Синонім
- Papilio levana Linnaeus, 1758
Народна назва
Сітківка весняна, Решітківець
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений у помірному поясі Європи та Азії від Піренеїв до Японії. В Україні поширений у степовій та лісостеповій зонах та у Карпатах.
Західна Україна, звичайний, лісові галявини, узлісся, луки, сади і парки, IV-VI, VII-IX(2) (Канарський, 2007).
Має сезонний диморфізм, оскільки трапляється у двох формах (весняній і літній). Перше покоління (перша форма) має крила, які зверху жовто-оранжеві з чорними плямами, а знизу з білим сітчастим рисунком на оранжевому тлі. Друге покоління (літня форма; f. prorsa) різко відрізняється від весняної: метелики чорного кольору з білими смугами; весняну форму нагадують лише жовті і оранжеві плями.
Розмах крил 28-39 мм. Статевий диморфізм невиразний. Верхня сторона крил представників весняного покоління помаранчево-червона, з строкатим малюнком з чорних крапок, ліній, і нечисленних білих і жовтих плям. Верх крил метеликів літнього покоління темно-коричневий, з білими плямами і перев'язами і червоними вузькими лініями у краю. Нижня сторона червона з сітчастим малюнком з тонких білих ліній і білою дискональною перев'яззю, у весняній формі супроводжується жовтуватими і бузковими плямами.
Метелики трапляються вздовж узлісь та доріг. Перше покоління можна спостерігати з кінця квітня до початку червня, друге — з кінця червня по серпень.
Самиця відкладає зеленуваті яйця овальної форми групами по декілька (до 10) штук у вигляді стовпчика; кладка прикріплюється до нижньої поверхні листя кормової рослини (кропива дводомна (Urtica dioica), кропива жалка (Urtica urens)). Гусінь — чорна, з численними світлими цяточками на тілі і з сіруватими і чорними шипами. Гусениці живуть спочатку групами, потім розповзаються по листю. Розвиток триває приблизно 4 тижні. Зимує лялечка.
Література
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.