НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Anthus trivialis (Linnaeus, 1758) - Щеврик лісовий

Синонім
  • Alauda trivialis Linnaeus, 1758
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
Мешкає в Європі, в північних областях Передньої Азії, Закавказзі, Центральній Азії (але на обширних рівнинах Казахстану та Середньої Азії їх немає), Сибіру (на схід до Байкалу і верхів'їв Колими і на північ майже до полярного кола). Це перелітні птахи, що зимують в країнах Західної Європи, Передній Азії (виключаючи Аравійський півострів) і на Індостані, в Північній та Центральній Африці. В Україні трапляється майже скрізь, окрім східних областей та степової частини Криму. Має 3 підвиди. Невеликий птах, розміром з горобця, але більш стрункий. Довжина 16-18 см, маса тіла 21-23 г. Розмах крил 25-28 см. Середніх розмірів тонкий дзьоб, загострений на кінці, ноги тонкі, добре пристосовані до бігання по землі. Від решти щевриків відрізняється сильно загнутим кігтем заднього пальця. Забарвлення не яскраве. Статевий диморфізм у забарвленні не виражений. Спинна сторона тіла жовтувато-буро-сіра з темними поздовжніми плямами. Черевна сторона іржаво-жовта, з чорно-бурими поздовжніми плямами на зобі і грудях. Крила буруваті з темними і світлими плямами. Слабко вирізаний хвіст чорнувато-бурий з білуватою облямівкою по зовнішньому краю. Полюбляє лісові місцини, парки, сади. Живиться насінням, личинками, комахами. Лісовий щеврик розташовує гніздо на землі, маскуючи його травою. У квітні — травні та у червні — липні самиця відкладає до 2 яєць. Через 2 тижні з'являються пташенята.
Література
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Passeriformes
Motacillidae