Синонім
- Argynnis niobe Linnaeus, 1761
- Papilio niobe Linnaeus, 1758
- Argynnis (Fabriciana) eris Meigen, 1829
- Argynnis obscura Spuler, 1901
- Argynnis radiata Spuler, 1901
- Papilio pelopia Borkhausen, 1788
Народна назва
Перламутрівка Ніобея
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Вид поширений у Європі та помірній Азії від Іспанії до Кореї. В Україні трапляється у лісовій зоні, Карпатах та Кримських горах. У лісостеповій та степовій зонах рідкісний.
Argynnis (Fabriciana) niobe (Linnaeus, 1758) Західна Україна, локальний на рівнині, звичайний у горах, луки, галявини, узлісся, VI-VIII (Канарський, 2007).
Розмах крил 45-60 мм. Довжина переднього крила 23-33 мм. Верхня сторона передніх крил рудого забарвлення з чорним малюнком. Низ переднього крила також рудий з чорними плямами, біля вершини є декілька світлих і бурих плям. Передні крила самців зверху без груп виступаючих лусочок по жилках. Низ заднього крила жовтуватий. Біля зовнішнього краю білі плями з бурими півмісяцями, за ними йде смуга фонового кольору, потім смуга бурого напилення, в якому видно рудуваті вічка з блакитними ядрами.
Гусениця коричнева із світлішою спиною, однією білою і двома жовтими спинними смугами, чорними віконцями і сірими шипами.
Метелики літають у травні-червні. Самиці відкладають яйця на фіалки (фіалка триколірна, фіалка собача, фіалка Рівіна, фіалка запашна,фіалка шорстка, фіалка болотна) або подорожника ланцетолистого. Гусениці ведуть потайний спосіб життя. Велику частину часу проводять в укритті з листя, залишаючи його тільки для харчування. Виростають до 35 мм. Заляльковуються всередині просторого кокона між стеблами рослин поблизу від поверхні ґрунту.
Література
- Werchratski J. Motyle większe Stanisławowa o okolicy // Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej. – Kraków, 1893. – 28 – S.167-266.