Народна назва
Ронжа
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
Лісовий птах, який любить селитися серед ялицево-ялинової і кедрово-модринової тайги. Дуже любить тихі, важкодоступні місця. У післягніздовий період галасливий та добре помітний. Тримається парами і зграйками. У польоті розкриває хвіст віялом. В Україні рідкісний залітний птах.
Слово «кукша» є русизмом. Згідно з одною з версій, російською мовою назва птаха запозичена з фіно-угорських мов: пор. карел. kuukšо, комі: kukša (останнє вважається також запозиченням з російської). Інша версія припускає питомо російське походження — пор. рос. кукушка («зозуля»). В обох випадках очевидний звуконаслідувальний характер слова: птах видає крик, схожий на глухий звук «куук».
Українська назва «ронжа» також запозичена з російської мови. Слово загальноприйнятого пояснення не має, припускається, що походить з балтійських (пор. лит. rą́šis < *ranžis і латис. ruoze, ruozis — всі мають значення «кедрівка») або фінських мов.
У науковій літературі для позначення цього птаха українською використовується «кукша». Тоді як у словниках української мови присутня лише назва «ронжа».
Живиться насінням хвойних дерев, горіхами, ягодами, комахами. Також живиться дрібними гризунами, дрібними птахами, яйцями і падлом. На зиму їжу ховає в дерева.
Будують гнізда на висоті від 2 до 6 метрів, яйця відкладають у квітні — травні. В гнізді може бути від 3 до 5 яєць сіруватого забарвлення в крапочку. Висиджування триває 16–17 днів. У червні — на початку липня з гнізда вилітають молоді птахи.