НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Pica pica (Linnaeus, 1758) - Сорока звичайна

Синонім
  • Corvus pica Linnaeus, 1758
Народна назва
Сорока
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
В Україні звичайний осілий птах на всій території. Птах досить поширений у Європі й Азії. Основні оселища — польові гаї, узлісся і сади; високих гір, безлісих рівнин і великих лісів він уникає. Сорока охоче селиться поряд із людиною і там, де її не чіпають, стає надзвичайно довірливою, та, навіть, настирливою. Живуть птахи постійними парами, які зберігаються і взимку. Зазвичай сороки живуть осіло. Проживають в основному в парках, садах, часто біля людських будівель. НЕ люблять густих лісів або гір. Сороки вибирають партнера на першому році життя, а через два роки пара починає будувати гніздо і вирощувати потомство. Пари дуже відважні: вони за будь яку ціну будуть захищати своїх пташенят від інших сорок. Живиться сорока різноманітними комахами, а також зерном диких трав та злакових культур. Проте там, де сорок багато, вони шкодять, знищують багато пташенят як диких, так і свійських птахів. Сороки всеїдні. В їхній раціон включаются маленькі гризуни і комахи. Також птахи розорюють гнізда інших пташок, викрадаючи яйця і пташенят. Сороки не бояться вкрасти щось у людей. Через те більшість селян недолюблюють пташку. Інколи сорока може вхопить ящірку. Весною птахи літають по кущах, шукаючи яйця. У сороки є міцний клюв, завдяки чому птаха легко може достати комах. Якщо сороці пощастило і вона вхопила велику здобич, то вона притримує однією лапою жертву, а клювом віддирає шматки м’яса. Сороки майже ніколи не голодують: через їхню спритність вони завжди знаходять поживу. Сороки будують декілька гнізд, «робоче» з яких лише одне. Гнізда кулястої форми, побудовані з гілок. Самиця відкладає 5-8 яєць в квітні, і висиджує їх 17-18 днів.
Література
  • Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
    View source
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Паламаренко О.В., Різун Е.М. Тваринне населення дендрарію ботанічного саду НЛТУ України // Науковий вісник НЛТУ України. - 2019. - Т.29, №3. - С.44-47.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
  • Dzieduszycki W. Muzeum imienia Dzieduszyckich we Lwowie. Ptaki. - Lwów, 1880. - 226 s.
  • Dzieduszycki W. Przewodnik po Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie. – Lwów, 1895. – 273 s.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Passeriformes
Corvidae