Синонім
- Tortrix lunulana Denis & Schiffermüller, 1775
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Grapholita (Grapholita) lunulana (Denis & Schiffermüller, 1775)
Поширення. Зх. та Цент. частини Палеарктики: через Європу до Карелії та Приуралля. Також відомий з Пн. Африки, Малої Азії, Близького Сходу (на південь до Сирії), Кавказу, гір Серед. Азії на схід до Алайського хребта (Данилевский, 1968; Razowski, 2003). На території України вид відомий з Львівщини, регіонів Лісостепу та з Криму.
Бородин, 1915 (Полтавщина); Петруха, 1934 (Носівська с.-х. дослідна станція, 1928 р.); Петруха, 1949 (м. Носівка); Совинський, 1937 (Чернігівська обл., м. Носівка, 1928 р., еx l. (O. Петруха)).
Лівобережне Полісся України, Лівобережний Лісостеп України (Кавурка, 2010).
Другорядний шкідник гороху (Pisum sativum L.). Гусениці живляться також на конюшині (Trifolium L.), мишачому горошку (Vicia cracca L.), чині гірській (Lathyrus montanus Bernh.). Зимують гусениці останнього віку у верхніх шарах ґрунту в коконах. Заляльковуються весною. Літ імаго розпочинається в квітні – травні. Яйця самки відкладають на верхній бік листків, молоді пагони. Гусениці перших двох віків живляться на листках або вгризаються в стебла. Пізніше вони проникають в боби, мінують стінки стулок, пошкоджують насіння. Живлення триває до кінця літа, потім гусениці покидають боби і коконуються в ґрунті, де і зимують. Моновольтинний вид (Васильев, 1955; Данилевский, 1968; Костюк, 1988; Razowski, 2003).
Експерти
- Віталій КАВУРКА, к.б.н., e-mail: