НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Sylvia curruca (Linnaeus, 1758) - Кропив'янка прудка

Синонім
  • Motacilla curruca Linnaeus, 1758
  • Sylvia minula Hume, 1873
  • Sylvia althaea Hume, 1878
Народна назва
Прудка кропив'янка
Зображення
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
В Україні гніздовий, перелітний вид. Ареал дуже широкий — від західних меж Європи до Забайкалля, від лісотундри до південної Азії. В Україні гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги; мігрує на всій території. Перелітний птах, є дальнім мігрантом. Осіння міграія розпочинаєтьс на початку - в середині серпня та закінчується до кінця вересня. Кропив'янки, що гніздяться в Європі, зимують в Центральній Африці. Чисельність в Європі оцінена в 4,8-7,8 млн пар, в Україні — 155–230 тис. пар. Чисельність стабільна. На місця гніздування на території України прилітають протягом квітня. Першими з'являються самці, які починають будувати гнізда ще до прильоту самок. Будування гнізда триває 5-11 днів. Гніздиться окремими парами. Гнізда влаштовує на невеликій висоті (0,4-2 м) на молодих деревах і кущах. Віддає перевагу молодим ялинам, ялівцю, рідше гніздиться на деревах інших порід. У містах гнізда зазвичай влаштовує на декоративних кущах (туя, спірея, жимолость тощо). Гніздо закріплює біля стовбура на бічних гілках, у розгалуженнях та мутовках гілок, серед негустого їх переплетіння. Гніздо являє собою доволі пухку, неміцну споруду, значно меншу, ніж у інших кропив'янок. Стінки його складені з тонких деревних гілочок та сухих стебел трав'янистих рослин. Лоток акуратно вистелений тонкими корінцями, дрібними травинками, нерідко із домішками волосся, тонких луб'яних волокон. Інколи зовні в стінки вплітаються комочки павутиння, кокони комах, рослинний пух. Розміри гнізд: діаметр гнізда 9,2 (8,5-10,0), висота гнізда 6,9 (5,5-9,0), діаметр лотка 5,7 (5,1-6,0), глибина лотка 4,2 (3,8-5,2) мм. Кладка зазвичай складається з 5 яєць, часто з 4 або 6. У виключних випадках трапляються кладки з 7 яєць. Основний фон шкаралупи зеленовато-білий, нерідко з легким вершковим відтінком. Поверхневі плями невеликі, бурого кольору різної інтенсивності, розкидані нещільно, біля тупого кінця можуть утворювати віночок. Глибокі плями дрібні та великі, сірого кольору. Середні розміри яєць 16,9×12,8 мм. Свіжі кладки трапляються у другій — третій декадах травня — на початку червня. У більшості пар має місце також і друге гніздування (в липні). Насиджують кладку самець і самка протягом 11-13 діб. Молоді птахи стають здатними до польоту вже через 10-11 днів. Біотоп, якому птах надає перевагу: ліси, сади, парки з густою чагарниковою рослинністю. Мешкає скрізь, де є кущі, часто у населених пунктах. Навесні та на початку літа прудка кропив'янка живиться переважно безхребетними: павуками, черевоногими молюсками, комахами та їх личинками; пізнім літом та восени живиться також ягодами.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Passeriformes
Sylviidae