НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Phylloscopus collybita (Vieillot, 1887) - Вівчарик-ковалик

Синонім
  • Sylvia collybita Vieillot, 1887
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
Вівчарик-ковалик гніздиться в лісових районах Європи і північної Азії. На зиму велика частка птахів мігрує до півдня Європи, південної Азії і північної Африки. Широкий ареал та велике число птахів забезпечує птахові статус «у безпеці», хоча мінімум один підвид уже вимер. В Україні гніздовий, перелітний птах. Гніздо будує самка, на землі або близько до неї, та бере на себе більшу частину догляду за пташенятами, тоді як самець захищає гніздо від суперників та хижаків. Гніздо розташовується прямо на землі серед відмерлого рослинного опаду. Воно може знаходитися на пні, в густому кущі, але, як і в попереднього виду, обов'язково поряд з відкритим світлим місцем. Матеріалами для будівлі гнізда є сухі трав'яні стебла, шматочки мохів, листя (пір'я використовується значно рідше, ніж у весняного вівчарика). Гніздо має характерну для всіх вівчариків форму, висота його знаходиться в межах 90-140 мм, ширина 90-120 мм, діаметр льотного отвору — 35-40 мм, діаметр лотка — 50-70 мм. Живиться переважно комахами, у свою чергу є здобиччю ссавців, наприклад куниць і котів, та хижих птахів, особливо яструбів.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
  • Проект організації території Чорноморського біосферного заповідника НАН України та охорони його природних комплексів. Ч. 1. К.- 2016. 300 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Aves
Passeriformes
Sylviidae